tr
tr
İkitelli OSB Metal İş San. Sitesi. 5A Blok No: 49 Başakşehir / İstanbul
Adres
+90 212 549 0262
Telefon

Torna Metal İmalatı

kasırga


Torna, Tornacılık Ve Torna Tezgahı Günümüzde tornacılık ve torna tezgahları pek çok işte sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Tornacılık, metal ve diğer yapay malzemelerin kesilmesi için kullanılan teknolojik bir işlem türüdür. Bu işlem torna tezgahlarında geleneksel yollarla yapılabileceği gibi otomatik hale getirilmiş bir torna tezgahında operatör kontrolü ve denetimi ile de gerçekleştirilebilir.

Tornalama İşlemleri

Torna tezgahlarında pek çok işlem istenilen ölçülerde ve milimetrik hassasiyette yapılabilmektedir. Çoğunlukla yapılan tornalama işleminin adını alan bu çalışmalar dış çap tornalama, alın tornalama, konik tornalama, delik delme, kanal açma, pah kırma ve kesme şeklinde sıralanabilir. Ayrıca diş açma, profil tornalama, kılavuz, pafta veya tırtıl çekme gibi işlemlerde sayılabilir.

Torna ve Torna Tezgahları

Kelime anlamı olarak bakıldığında ise torna, kendi ekseni çevresinde sürekli dönüş yapan bir metal iş parçası ve kesici takım yardımıyla talaş kaldırma işlemidir. Tornalama işleminin gerçekleştirildiği tezgahlar metal işleme, termal püskürtmesi, ağaç tornalama, metal sıvama veya cam işleme gibi işlerde kullanılır. Bunun yanında çanak çömlek yapımında çanak hamurunu şekillendirmek için çömlek çarkı kullanılır. Bu işlevi gören çark bilinen en iyi torna tezgahlarından birisidir. Bir torna tezgahının çalışıp görevini aksatmadan yerine getirebilmesi için bazı donanım ve parçalara ihtiyacı vardır. Bir anlamda torna tezgahını meydana getiren bu parçalar; gövde, ayaklar ve fener milinden oluşur. Bunun yanında tezgahlarda gezer punta, kayıtlar, hız kutusu, kalemlik, talaş haznesi, kavrama makası, soğutma sıvısı haznesi, çalıştırma kolu gibi parçalarda bulunur. Katı malzemeleri döndürmek ve silindirik yüzeylerin oluşturulmasına olanak sağlamak için kullanılan torna tezgahları sanayi devrimi sürecinde de önemli rol üstlenmiştir. Bu tezgahların icadı farklı araç ve gereç yapımında kullanılacak makinelerinde üretimini kolaylaştırmıştır.

 

Metal Torna Tezgahı

Göreceli olarak daha sert malzemelerin işlenmesi için tasarlanmış büyük tornalara metal torna tezgahı denilmektedir. Bu büyük yapıda olan ve sert malzemeleri işleyebilecek kapasiteye sahip tornalar matkap ve takım uçları benzeri aletlerin hareketleriyle, sürekli dönüş halinde bulunan bir parçadan nihai malzemeyi çıkarırlar. Temel işlevi metallerin işlenmesi olarak belirlenip üretilen bu tezgahların zaman içerisinde alternatif malzemelerin ortaya çıkmasıyla kullanım alanı genişlemiştir. Torna tezgahları ahşap gibi, metallere göre daha yumuşak yapıda olan malzemelerin şekillendirilmesinde kullanılır. Ancak metal objelerin imalatını ve şekillendirmesini yapan işletmeler metal işleme torna tezgahı kullanmak durumundadırlar. Metal iş parçalarıyla kullanılmak üzere tasarlanmış bu tezgahlarda demir, bakır, alüminyum ve çelik içeren alaşımlar ve farklı metaller işlenebilir.

Metal Torna Tezgahı Özellikleri

Tornalama işlevini yerine getiren matkap türleri, hamur bıçakları deliklerin yanında hem musluk hem de plaka dişler gibi aletleri de işlemede kullanılırlar. Metal işleme torna tezgahlarının oldukça geniş işleme kabiliyetleri sayesinde iç-dış silindir, halka oluğu, koni, dönen yüzey ve çeşitli dişler şeklinde birçok yüzey türü işlenebilir. Tornalamada ana hareket tezgahın iş milinin dönüş hareketi olmaktadır. Dişlerin dönüşü esnasında iş milinin dönüş hareketine ve takımların hareketine ayrıştırılması mümkün olan sadece bir tek bileşik ana hareket vardır. Bu da vida hareketidir. Bu durumda daha hızlı diş işleme gerekiyorsa veya çok sayıda iş parçası bulunuyorsa CNC boru dişi torna tezgahı tercih edilebilir. Torna tezgahında yardımcı hareketlerin söz konusu olduğu durumlar vardır. Yönü belirlenen boyutlarda işleyebilmek amacıyla torna tezgahında da kesme hareketi kabiliyeti bulunması gerekir. Kesme hareketi çoğunlukla besleme hareketine dik konumda olduğu için ilgili personel takım tutucuyu yatay tezgah üzerinde manuel olarak hareket ettirir.

Endüstriyel Üretimlerde Torna Tezgahları

Çoğunlukla metal ve diğer katı malzemeleri şekillendirmede ve işlemede kullanılan takım tezgahları ile bahse konu malzemeler kesilir, işlenir ve birleştirilir. Takım tezgahları, üretim haneler için mekanik veya sanayi üretimi kapsamında CNC olarak bilinen bilgisayar nümerik kontrollü torna tezgahı olarak imal edilebilmektedir. Takım tezgâhı, genellikle metal ve diğer katı malzemeleri işlemede kullanılan makinedir. Malzemeleri kesmek, işleme yapmak veya birleştirmek için kullanılırlar. Takım tezgâhları genellikle atölyeler için mekanik veya sanayi üretimi noktasında bilgisayar nümerik kontrollü olmaktadır. CNC temelli endüstriyel torna, sanayi üretimlerinde yüksek hassasiyet ve seri üretim gerektiren hallerde tercih edilmektedir. Endüstriyel tornalar masaüstü makinelerin aksine önemli bir çalışma alanı kaplar ve büyük işletmelerde kullanılır.

Araç çubuğuna atla